2009. szeptember 20., vasárnap

Geotermikus energia

A geotermikus energia a föld mélyéből származó hőből állítható elő. Bár egy geotermikus erőmű felépítése drága befektetés, a rendszer fenntartási és működtetési költségei ezzel szemben szignifikánsan alacsonyabbak. Ebből kifolyólag természetesen az így előállított energia is olcsóbb. 
A geotermikus erőművek három formája közismert:
Száraz gőzű erőmű:
A száraz gőzű erőművek a föld töréseiből nyerik ki a gőzt, ennek segítségével hajtják a turbináikat, amik pedig a generátort működtetik.
Flash (villám) erőmű:
A flash (villám) erőművek az – ugyancsak a földből származó - forró vizet használják fel (ami min. 200 ° C), ami a felszínre jutása során folyamatosan forrásban van. A rendszer ebből nyeri ki a gőzt, amit ezután átfuttat a turbinákon.
Bináris erőmű:
A bináris erőművekben, a meleg víz átfolyik a hőcserélőkön, forráspontig fűt egy szerves folyadékot, ami beindítja a turbinákat. A bináris erőművekben, a meleg víz átfolyik a hőcserélőkön, forráspontig fűt egy szerves folyadékot, ami beindítja a turbinákat.
A kondenzált gőzt és a maradék geotermikus folyadékot mindhárom típusú erőműnél visszajuttaják a forró kőzetbe, hogy ezt követően mégtöbb hőt tudjanak kinyerni belőle. A földből származó geotermikus energia különböző mélységekben helyezkedik el. Ahol a felszín alatt kiaknázható forró gőz vagy víz található, ott elektromos áram is előállítható. Ezek a geotermikus energiaforrások könnyen fellelhetőek a világ bizonyos földtanilag instabil területein, mint például Chilében, Izlandon, Új-Zélandon, az Egyesült Államokban, a Fülöp-szigeteken és Olaszországban.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése